Güncel

Yargıtay, borç davasında elektronik yazışmaların da delil sayılmasına karar verdi

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alacak davalarında elektronik ortamlarda yapılan yazışmalar belge ve delil niteliğinde olduğuna ilişkin içtihat geliştirildi

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alacak davalarında elektronik ortamlarda yapılan yazışmalar belge ve delil niteliğinde olduğuna ilişkin içtihat geliştirildi.

Milliyet’te yer alan habere göre; borcu olmamasına rağmen icra takibine maruz kalan bir vatandaş, borçlu olmadığının tespiti için mahkemeye başvurdu.

Mahkeme davanın reddine karar verdi. Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, kararı bozdu.

Kararda şu ifadelere yer verildi: Bilirkişi raporunda; taraflar arasında yazılı bir ücret sözleşmesi bulunmadığı tespiti ile vekalet ücreti hesaplanmıştır. Oysa davalı avukat tarafından davacıya gönderilen mail yazışmasının değerlendirilmediği anlaşılmaktadır. Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda ‘Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler bu kanuna göre belgedir’ yazılıdır. Düzenleme ile mail yazışmaları da belge olarak kabul edilmiştir. Mahkemece mail yazışmaları ve davacı tarafından yapılan ödemeler değerlendirilerek davacının borçlu olup olmadığına karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile yazılı şekilde davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma sebebidir.     

karadenizgazetesi

Doğru haber almak herkesin hakkıdır. Bizde bunun için çalışıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı