BölgeselEğitimEkonomiGüncelKültür-SanatMagazainSağlıkSiyaset

TBMM Başkanı Şentop’tan ABD’ye 1915 olayları tepkisi

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, ABD Başkanı Joe Biden'in 1915 olayları ile ilgili olası açıklamasının siyasi bir açıklama olarak kalacağını ve herhangi bir hukuki temelinin olmadığını söyledi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olayları ile ilgili olası açıklamasının siyasi bir açıklama olarak kalacağını ve herhangi bir hukuki temelinin olmadığını söyledi.

“İddia edildiği gibi 1915 olaylarının soykırım olarak tanımlanabilmesi için hukukta öngörülen şartların hiçbiri mevcut değildir.” diyen TBMM Başkanı Şentop, “ABD’nin 2021’de alacağı siyasi tutum, değişikliğin özde değil yalnızca yeni yönetimin tavrında olduğunu ortaya koyacak.” açıklamasında bulundu.

“Siyasi açıklama olarak kalacaktır”

Şentop, ABD Başkanı Biden’ın yapacağı öne sürülen açıklamaya ilişkin “Olduğu takdirde siyasi açıklama olarak kalacaktır. Herhangi bir hukuki temeli yoktur. Türkiye’de eğer tarihi konular bu şekilde siyasi kararlarla ortaya konacaksa, Türkiye’nin de Amerikan tarihine dair herhalde bir yasama döneminin bütününü kaplayacak kararlar alma zamanı vardır. Bu konuda en kirli tarihi olan ülkelerden birisi de ABD’dir.” ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, “Ermeni tarafının tarihi gerçeklere aykırı olarak kabullendiği ve diğer ülkelere kabul ettirmeye çalıştığı söylem, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi çabalarına gölge düşürmektedir.” diye konuştu.

Şentop, HDP’nin 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını da “Ne zaman hasımları Türkiye aleyhine bir tavır içine girse HDP onlarla hareket ediyor.” sözleriyle değerlendirdi.

TBMM Başkanı Şentop, Kosova Türkleri Milli Bayramı’nı video mesajla kutladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı için bir video mesaj yayınladı.

Mesajında, Türkiye’de, Türk milletinin istiklal ve istikbalinin teminatı olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 101. yılı ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığını söyleyen Şentop, şu sözlere yer verdi:

“Milli bayram olarak bu tarihi seçmenizi; gönüllerimiz ve duygularımız arasındaki güçlü bağı ortaya koyması ve ortak bir şuura sahip olduğumuzu göstermesi bakımından çok anlamlı ve önemli bulduğumu belirtmek isterim. Balkanların ayrılmaz parçası olan Kosova Türklerinin, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Kosova siyasetinin, ekonomisinin ve toplumunun mütemmim cüzü olacağına; hep birlikte, barış içinde yaşamanın en güzel örneklerinden birini sergilemeye devam edeceğine dair inancım tam ve sarsılmazdır.”

“Kosova Türkleri her geçen gün daha huzurlu bir geleceğe uyanacak”

Kosova Türklerinin Milli Bayramı’nın, birlik ve beraberliklerini yarınlara taşıyacak, Balkanların huzur, barış ve istikrarı için büyük önem arz eden dost ve kardeş Kosova’nın gücüne güç katacağını anlatan Şentop, şunları söyledi:

“Tüm kalbimle temenni ediyorum ki birlik ve beraberliği bayramlarla kenetlenen Kosova Türklerinin yüreği daha güçlü atacak, Kosova Türkleri her geçen gün daha müreffeh ve huzurlu bir geleceğe uyanacaktır. Hiç şüpheniz olmasın ki Türkiye, her zaman kardeşlerinin yanında olmaya, sizlerin sevinciyle sevinirken dertlerinizle dertlenmeye devam edecektir. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle, Kosova Türklerinin her bir ferdine, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak, Anadolu’dan, Ankara’dan kardeşlerinin selamını iletiyorum. Bayramımız kutlu olsun. Kosova Türkünün yüzü, geleceği, kalbi aydınlık olsun.”

KDTP Genel Başkanı Damka’ya tebrik mektubu gönderdi

Şentop, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka’ya da tebrik mektubu gönderdi.

Mektubunda Damka’ya, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla gönderdiği tebrik mesajı ile Kosova Türkleri Milli Bayramı törenlerine daveti için teşekkür eden Şentop, “23 Nisan’ın aynı zamanda Kosova Türkleri için Milli Bayram olarak kutlanması bizler için hem şeref hem de mutluluk kaynağıdır. Aranızda bulunamayacak olsam da kalbimin sizlerle olacağı o günde, milli bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, dost ve kardeş Kosova halkına sevgi ve selamlarımı sunarım” sözlerini kullandı.

karadenizgazetesi

Doğru haber almak herkesin hakkıdır. Bizde bunun için çalışıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı