BölgeselKültür-SanatSiyaset

Kadıköy’de kilise duvarının üzerine çıkıp oynayan şüpheliler serbest bırakıldı

Kadıköy'de kilise duvarının üzerine çıkarak müzik eşliğinde oynanmasına ilişkin gözaltına alınanlardan 2'si adli kontrol şartıyla olmak üzere 3 şüpheli serbest bırakıldı.

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, saat 00.55 sıralarında Kadıköy Caferağa Mahallesi Khalkedon Meydanı’nda, Surp Takavor Kilisesi’ne araçla gelen bazı şahısların, giriş kapısı üzerine çıkarak uygunsuz davranışlar sergilediklerinin tespit edildiği vurgulandı.

Açıklamada, “Yapılan çalışmalarda; şüpheli Y.E.U ve Ö.F.A ile aracın sahibi O.Y. ikametlerinde yakalanmışlardır. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. İbadethaneye yapılan bu çirkin davranışı kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanı Soylu, Surp Takavor Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bükücüyan’la görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Surp Takavor Kilisesi’ne yapılan saygısızlıkla ilgili Kilise Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Arman Bükücüyan ile görüşerek üzüntülerini dile getirdi.

Bakan Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Kadıköy’de Ermeni Kilisesi’ne yapılan saygısızlıkla ilgili Kilise Vakfı YK Başkanı Arman Bükücüyan beyefendi ile görüşerek üzüntülerimi dile getirdim. Kiliseye saygısızlığı yapan zanlılar, sabah 05.30’da İstanbul Emniyeti tarafından gözaltına alındı, hukuk süreci devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’dan kınama

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Surp Takavor Kilisesi’ne yapılan saygısızlığı kınadı.

Patrikhaneden yapılan yazılı açıklamada, dün gece sosyal medya platformlarında yer alan bir videoda kilise önündeki meydanda toplanan kalabalığın müzik eşliğinde eğlendiği ve içlerinden 3’ünün kilisenin giriş kapısına tırmanıp, burada dans etmeye başladığının görüldüğü kaydedildi.

Patrik Vekili ve Kadıköy Surp Takavor Ermeni Kilisesi Din Görevlisi Peder Krikor Damadyan’ın olayla ilgili olarak kilise personeli ve yetkililerinden gerekli bilgileri aldığı ve gece yarısı Maşalyan’ı ayrıntılı olarak bilgilendirdiği aktarıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Kilise görevlisi gece bekçisi, öncelikle şahısları aşağı inmeleri hususunda uyarmıştır. Onlar yerlerinde kalmaya devam edince, gece bekçisi emniyet güçlerini arayarak yardım istemiştir. Emniyet güçlerinin olay yerine gelmesi sonrasında meydanda eğlenen topluluk dağılmıştır. Bununla birlikte son günlerde Kadıköy’de, özellikle Moda ve çevresinde benzer eğlenme biçimleri gözlenmektedir. Gece saat 24.00’de pandemi yasakları yürürlüğe girdiğinde müzikli eğlence mekanları kapanmakta ve sonrasında sokak eğlenceleri düzenlenmektedir. Benzer durum hakkında semt sakinleri de rahatsızlıklarını bildirmekte, yetkili mercilere bireysel şikayetler sunmaktadırlar.”

Kilise Vakıf Yönetim Kurulunun da kilise önündeki meydanda benzer olayların vuku bulmaması için yetkili mercilere yazılı olarak da şikayet dilekçesi sunduğu kaydedildi.

Patrik Sahak Maşalyan’ın olay hakkında bilgilendirildikten sonra üzüntüsünü belirttiği ve olayı kınadığı, Patriklik makamının ruhani merkez olma sıfatıyla yetkili birimlerle irtibata geçeceğini ve olayın takipçisi olacağını eklediği belirtildi.

“Mabetlere yapılan saygısızlık herkese karşı saygısızlıktır”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul’daki Surp Takavor Kilisesi’ne yapılan saygısızlığı kınadı.

Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’ne yapılan saygısızlık asla kabul edilemez. Hangi inançtan olursa olsun ibadethane kutsaldır. Dün gece yaşanan çirkin ve provokatif görüntülere ne müsaade edeceğiz ne de müsamaha göstereceğiz. Sorumluları, hiç şüphesiz, hukuk önünde hesap verecektir.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise sosyal medya hesabından, “Bizim medeniyetimizde dini mekanlarda hakaret ve alay içeren davranışlara asla müsamaha edilmez. İnsanlığa ve kutsal değerlere saldırı niteliği taşıyan bu provokatif ve çirkin eylemi şiddetle kınıyorum. Hukukun gerekeni süratle yapacağına inancım tamdır.” ifadesini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından, Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’nin duvarının üstüne çıkan bir grubun dini mekana gösterilmesi gereken saygıya yakışmayan davranışlarda bulunduğunu belirtti.

Ömer Çelik, “Surp Takavor Kilisesi’ne yönelik bu saygısızlığı kınıyoruz. Mabetlere yapılan saygısızlık herkese karşı saygısızlıktır. Camileri, kiliseleri, havraları hedef alan, dini mekanların saygınlığına yaraşmayan her türlü eylemi provokasyon olarak değerlendiriyoruz ve insanlık adına mahkum ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’ne yapılan saygısızlığı kınıyorum. Kutsallara saygı, en temel değerlerimizden biridir. Hangi inancın olursa olsun mabetleri, kutsalları saygıyla korumak ve yaşatmak ortak hassasiyetimizdir.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya hesabından, “Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’ne yapılan saygısızlığı kınıyoruz. Din ve vicdan hürriyeti asıldır. Mabetler kutsaldır, dokunulmazdır. Bu saygısızlığı yapanlar hukuk önünde hesap vereceklerdir. Milletimiz, dün olduğu gibi bugün de bu tür kışkırtmalara prim vermeyecektir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise sosyal medya hesabındaki paylaşımında, “Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’ne yapılan saygısızlığı şiddetle kınıyorum. Kutsala hürmet etmeyene hürmet edilmez. Bu çirkin fiile karşı hukuken gereği yapılacaktır.” ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’ne karşı yapılan saygısızlığı şiddetle kınıyorum. İnancımıza göre mabetlerin dokunulmazlığı vardır. Toplumun huzuruna kasteden, mabetlere ve kutsal değerlere karşı gösterilen bu saygısızca tutum asla kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

karadenizgazetesi

Doğru haber almak herkesin hakkıdır. Bizde bunun için çalışıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı