BölgeselGüncelSiyaset

İsveç’te ırkçı politikacıya Kur’an yakmak için izin verildi

Danimarkalı ırkçı politikacı Rasmus Paludan, İsveç’in Malmö kentinden “Kur’an yakmak” için polisten izin aldı. Provokasyon girişiminin yasaklanması için imza kampanyası başlatıldı.

Danimarkalı ırkçı ve aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan, kendisi gibi ırkçı İsveçli sokak sanatçısı Dan Park ile birlikte cuma günü İsveç’in güneyindeki Malmö kentinde “Kur’an yakarak” provokatif bir eyleme imza atmaya hazırlanıyor.

2017 yılında Danimarka’da Stram Kurs (Sıkı Yön) adlı bir parti kuran Rasmus Paludan, İslam’ı yasaklamak, Batılı olmayan göçmenlerin vatandaşlığını iptal etmek ve Danimarka’da yaşayan yarım milyon civarındaki Müslümanı sınır dışı etmek istiyor. Parlamento seçimlerinde yüzde 1,8 oranında oy alan ancak yüzde 2’lik baraja takıldığı için parlamentoya giremeyen Paludan’ın Danimarka’da gerçekleştirdiği provokasyonlar ise devlete 15,5 milyon krona mal oldu. 10’u aşkın suçtan yargılanan ve 3 ay hapis cezasına çarptırılan Paludan’ın avukatlık yapma hakkı da elinden alındı.

BENZERLERİNİ DAHA ÖNCE DE YAPTI

Daha önce Danimarka, Norveç, Finlandiya’da Kur’an yakarak provokasyonlar gerçekleştiren Paludan göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Rosengård semtinde cuma namazı sırasında cami yakınında Kur’an yakmak için polise başvurdu.

Ancak İsveç polisi, Paludan’a caminin yakınında gösteri yapmasına izin vermedi. Onun yerine zenginlerin yaşadığı bir semt olan Fridhemstorget için izin verdi. Polis, Paludan’a koronavirüs pandemisi nedeniyle en fazla 50 kişinin bir araya gelmesine izin vereceğini de iletti.

İSVEÇLİ IRKÇIDAN DESTEK

Sydsevenskan gazetesine açıklama yapan Malmö Polis Şefi Erik Aberg, ”Kur’an yakmanın suç olmadığını” belirterek ırkçı provokasyonunun önünü açtı. Eylem, İsveç’te sokak sanatçılığı yapan kendisi de ırkçı ve yabancı düşmanı Dan Park’ın destek ve katılımıyla gerçekleşecek. Park, daha önceleri Stockholm ve Malmö’de bulunan sinagog ve Yahudi cemaatlerine ait binaların önlerine üzerinde Ziklon-B yazılı kutular yerleştirmişti.

Irkçılara Kur’an yakma “özgürlüğü” tanınması İsveç’te yaşayan Müslümanlarla, ırkçılık karşıtlarının tepkilerine neden oldu. Malmö ve çevresinde bulunan 20 civarında cami, provokasyonun engellenmesi için girişimde bulundu.

Sosyal medya üzerinden gösterinin yasaklanması için başlatılan kampanyaya şimdiye kadar 6 bini aşkın kişi katıldı.

karadenizgazetesi

Doğru haber almak herkesin hakkıdır. Bizde bunun için çalışıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı