BölgeselEkonomiGüncel

Giresun’da kurulmak istenen balık tesisinin ÇED toplantısını halk engelledi

Giresun Görele'de Çavuşlu beldesinde kurulmak istenen balık tesisine karşı çıkan bölge halkı, ÇED toplantısının yapılmasını engelledi.

Giresun’un Görele ilçesi Çavuşlu beldesi sahiline yapılmak istenen canlı balık yetiştiriciliği tesisi için gerçekleştirlecek ÇED toplantısı, halkın protestosu sonucu iptal edildi.

Yaşam alanlarında balık tesisi istemediklerini belirten yurttaşlardan Hayriye Gül, tesis kurulursa tonlarca yemin sahile döküleceğini belirtti, insanların kandırılmaması gerektiğini söyledi. Çavuşlu’ya daha önce yapılan çöp tesisini de hatırlatan Gül, Karadeniz bölgesinin tüm çöpünün Çavuşlu’ya döküldüğünü, bölgenin kaderinin bir-iki kişinin elinde olmadığını sözlerine ekledi.

DENİZİ KİRLETİP HASTALIK YAYACAK

Toplantı için Çavuşlu’ya gelen Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, tesis ile ilgili halka bilgi verdi. Tesisin kurulması ile orta ve küçük ölçekli balıkçıların ekonomik kayıp yaşayacağını söyleyen Özbucak, “Şirketlere masraf olmasın diye akıntının az olduğu yerlerde kurulan bu çiftliklerde kimyasal yem kullanılıyor. Akıntı az olduğu için bu kimyasallar dibe çöküyor. Bu tesisler denizi, kumu kirleteceği için, balıkların beslenme ve yumurtalama alanları yok olacak. Bir diğer etken ise denize giren insanlarda göz ve cilt hastalıklarına yol açacak. Şehrin içine yapılacak bu tesisler hem koku hem de çevre kirliliği açısından sahili kullanılmaz hale getirecek” dedi.

karadenizgazetesi

Doğru haber almak herkesin hakkıdır. Bizde bunun için çalışıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı