BölgeselGüncelSiyaset

AB Dışişleri Bakanları Doğu Akdeniz gerilimi gündemiyle toplanıyor

Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları Doğu Akdeniz gerilimini görüşmek üzere bir araya gelecek.

Türkiye’nin Oruç Reis gemisini sismik arama çalışmaları için Doğu Akdeniz’e göndermesiyle Ankara ve Atina arasında başlayan deniz sınırları gerilimi, bugün Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanlarının gündeminde.

BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in haberine göre Yunanistan’ın çağrısıyla olağanüstü toplanacak olan dışişleri bakanları, son gelişmeleri görüşecek. Toplantı öncesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias İsrail’i ziyaret ederek İsrailli mevkidaşı Gabi Ashkenazi ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştü. Dendias’ın ayrıca AB dışişleri bakanları toplantısından önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de Doğu Akdeniz’i görüşmesi bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron çarşamba günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tek taraflı adımlarının gerginliğe neden olduğunu söyleyerek, bu bölgedeki askeri varlıklarını güçlendirmeye karar verdiğini duyurmuştu. Fransa, perşembe günü “Lafayette” adlı fırkateyni iki Rafale savaş uçağı eşliğinde Doğu Akdeniz’e göndermişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gerilimle ilgili “diyalog yoluyla çözülmesinden yana oldukları” açıklaması yapmıştı. Yunanistan ise müzakerelerin başlayabilmesi için önce Oruç Reis’in sismik arama çalışmalarını durdurup limana çekilmesi gerektiğini söylüyor.

karadenizgazetesi

Doğru haber almak herkesin hakkıdır. Bizde bunun için çalışıyoruz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı